Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Nokta

Perdeler. Bir odanın en önemli üç öğesinden birisi. Duvar, mobilya, perde. Odanızdaki tüm atmosferi bu üçlüden birine müdahale ederek değiştirebilirsiniz. Her odada kimi zaman en çok dikkat çeken, kimi zaman görmezden gelinen eşyaların başını perdeler çekiyor. Yoklukları anında fark edilse de, varlıkları hissedilmeyebiliyor. Çünkü perde bir odanın olmazsa olmazı.

Peki doğru perde nasıl seçilir?

İşte doğru perdeyi seçmek için dikkat etmeniz gereken 4 nokta:

 

1. BOYUT

 

perde-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-4-nokta-2

 

Perde uzunluğunuz odanın stilini yansıtmalı.

Pencere alt noktasında biten perde – “Kısa Perde” – Devamlı açılıp kapanan camlar için ideal. Mutfak veya pencerenizi açıp önünde kahvaltı yaptığınız, zaman geçirdiğiniz noktalar için ideal.

Pencere alt noktasından 30cm daha aşağıda biten perde – “Apron Perde” – Pencerelerin biraz daha uzun, odaların daha sade gösterilmesi için ideal. Apron perde odanıza günlük (casual) bir görünüm katacaktır.

Zeminin başladığı noktada biten perde – Zeminin başladığı noktada sona eren perdeler pencerelerinizi olduğunda çok daha uzun gösterecek ve odanızın ise olduğundan çok daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır. Bu oda çok küçük görünüyor dediğiniz odalar için ideal!

 

perde-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-4-nokta-3

 

Uçları zemin üzerinde duran perde – Bu tip perdeler formal görünüm için ideal.Romantik görünümü ise ikinci kilit noktası. Bohem görünümleri olduklarını söylemek gerekiyor. Çok ayak altı olmayan, çocuk ve hayvanların fazla gezinmediği noktalarda kullanmak doğru olabilir.

 

2. RUSTİK

 

perde-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-4-nokta-4

 

Perdenizin rüstiğinin görünümü ve tipi önemli.

Eğer gündelik ve rahat bir görünüm istiyorsanız klasik perde çubuğunuza perdenizi geçirebilirsiniz. Çubuk üzerindeki buruşma ve birikmeler ortamı rahatlatacaktır.

Eğer daha modern ve şık bir çözüm istiyorsanız metal ve kalın bir perde çubuğu seçmenizi ve perdenizde bu çubuğa uygun delikler açtırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ahşap, modern görünümlü metal, parlak metal veya mat metal bilinen alternatifler arasında.

 

3. PERDE KUMAŞI SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

 

perde-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-4-nokta-5

 

Doğru kumaş seçimi odadaki tüm atmosferi istediğiniz şekilde düzenlemenize yardımcı olacaktır. Daha açık tonlardaki kumaşlar günlük kullanıma uygun ve ışığı geçirecek transparanlıktayken, daha yoğun ve koyu tonlardaki kumaşlar daha formal görünecek ve mahremiyet sağlayacaktır.

İşte temel kumaş tipleri hakkında bilgiler:

Pamuk: İçeriye bolca ışık girmesine izin verir. Günlük kullanım için idealdir. Temizlemesi kolaydır. Odayı aydınlık ve ferah tutar.

Keten: Odaya orta seviyede ışık alır. Keten kumaş yapısı günlük kullanıma uygundur. Odayı belli seviyede ışık almak için idealdir.

Yün&Kadife: İçeriye çok az ışık girmesine izin verir. Kalın dokusu daha formal ve gösterişli bir görünüm sağlar. Ses, sıcaklık ve soğukluğu engellemek ile de bilinir. Formal görünüm için ipek de kullanılabilir. Yün, kadife ve ipek perdelerinin temizliğini kuru temizlemeye bırakmak da fayda var.

Blackout: İçeriye ışık almaz. Opaktır. Bir çok perdenin altında kullanılabilir. Kaliteli uyku isteyenler için idealdir. Yatak odası ve bebek odalarında kullanılması tavsiye edilir.

 

4. RENK, DESEN VE MOTİFLER

 

perde-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-4-nokta-6

 

Perdelerinizin geri kalan dekorasyon ile uyumlu olmasını mı, yoksa öne çıkmasını mı istediğinize karar vermelisiniz.

Uyumlu olması (çok dikkat çekmemesi veya öne çıkmaması) için perdelerinizi duvar renkleriniz ile aynı tonlarda olmasına dikkat edin. Duvarlarınızda bir kaç ton daha koyu olmalarında bir problem olmayacaktır. Perdenizin odanıza uyumlu olması için odada dominant olmayan ama bulunan açık tonlarda bir eşyanın renk tonlarında da kullanabilirsiniz. Mesela halı.

Perdenizin odanızda öne çıkmasını istiyorsanız odanızla uyumlu ama daha cesur bir renk seçebilirsiniz. Bu rengin odanızda bulunmaması veya sadece ufak dekoratif eşyalarda bulunması doğru olacaktır. Unutmayın, astarsız perdelerde güneş ışığı ile birlikte perdenin rengi odanızı dolduracaktır.

 

perde-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-4-nokta-7

 

Desen ve motif konusunda en önemli kural; Eğer desen veya motifli bir mobilyanız veya yatak başlığınız var ise düz perdeleri tercih edin. Eğer tam tersi ise ve mobilya ve yatak başlığınız düz ise, desenli ve motifli perdeleri tercih edebilirsiniz. Doğru enerji ve stil için küçük, doğal, noktalı, kendiliğinden desenli perdeleri tercih etmelisiniz. Tam tersi büyük desen ve motifler odanıza kasvet getirecektir.

İşte perdelerinizi doğru seçmek için 4 önemli nokta. Umarız perde seçiminiz evinize istediğiniz güzelliği katar.

Evdemob.Com özel haberidir, izinsiz kullanılamaz…

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir