Mutfak Asma Tavan Modelleri

Mutfaklarınıza değişik bir hava katmak ister misiniz? Renkli, havalı, modern aynı zamanda da yaratıcı bir hava? O zaman mutfak dekorasyonunda pek bilinmeyen bir şeyi uygulmanızı tavsiye ediyoruz, mutfak asma tavan modelleri! Oturma odası dekorasyonlarında veya salon dekorasyonlarında sık sık kullanılan asma tavan modelleri mutfaklarda fazla tercih edilen bir tasarım değildir. Mutfaklarda bu tavan dekorasyonu modelleri kullanılmamasının sebebi ise nem ve buhardır. Mutfaklar genelde yemek pişirilirken buhar içerisinde kaldığı için mutfak dolaplarının bile renklerinde, şekillerinde bazı değişiklikler olduğunu görüyoruz. Ahşap malzemeler bile bu kadar hızlı bir şekilde aşınırken kartonpiyer tavanın aşınması kaçınılmaz olur. Ancak, unutmamak gerekir ki artık teknoloji çok değişti, gelişti. Gelişen teknoloji sayesinde çok daha dayanıklı malzemeler ile asma tavan modelleri üretilmeye başlandı.

Mutfak asma tavan modelleri, içerisinde led ışıkların bulunduğu aynı zamana aydınlatma sistemi tasarımını da içermektedir. Yani lambaların planlanarak yerleştirildiği bir tavan dekorasyonu sayesinde mutfaklarınızda ayrıca bir de farklı bir aydınlatma tasarımı yapmanız gerekmez. Sallantılı lambalardan gömme led lambalara kadar, en şık ve süslü lambalardan en cool sade lambalara kadar hepsini bu tarz bir tavan ile kolaylıkla kullanabilirsiniz. Eğer mutfağınız amerikan mutfak modeli ya da açık mutfak ise, bu tarz bir tavan dekorasyonu çok daha kullanışlı olur. Sadece mutfak kısmı için değil aynı zamand salon kısmı için de kullanılabilir bir tasarım olur.

Asma tavan modelleri bildiğiniz gibi bir çok farklı materyalden yapılabilir. Metal olanlar, ahşap olanlar, alçı olanlar ve kartonpiyer olanlar en yaygın olarak kullanılan materyallerdir. Yeni evlerde modern bir asma tavan için ahşap materyaller pek tercih edilmezler. Bu tarz ahşap tavan modelleri daha çok çiftlik evi gibi daha fazla rustik tarzdaki ev dekorasyonlarında kullanılırlar. Eğer siz modern mutfak asma tavan modelleri hazırlamak istiyorsanız o zaman kartonpiyer ya da metal olanlarından kullanmalısınız. Alçı olanlar en sağlıklısı olsa da alçı asma tavanlar banyo gibi mutfak gibi çok nemli alanlarda pek kullanışlı değildirler. Nemden ağırlaşan tavan zaman içerisinde aşağı doğru sarkabilir.

Bir önceki yazımız olan Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İskandinav Mutfak Tasarımları

Dünyanın her yerinde tüm coğrafyaların kendine özgü kültürel özellikleri vardır. Yaşam tarzına yansıyan coğrafi özellikler tüm hayatı derinden etkiler. Üzerimizdeki...

Kapat