Küçük Kare Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Biz ev dekorasyonlarını planlarken iki şeyi baz alırız, birincisi evin fiziksel yapısını ikincisi ev sahibinin tarzını. Evin fiziksel yapısına göre yani büyük bir ev mi küçük bir ev mi yoksa dubleks bir ev mi tavanı yüksek eski tip evlerden mi yoksa yeni tip tavanı oldukça alçak olan evlerden mi inceleriz. Her evin dekorasyon tarzı farklı olur. Her fiziksel özellik de sizin aklınızda olan bazı dekorasyon fikirlerini değiştirmenizi sağlar, size bazen daha dar bazen çok daha geniş alan bırakır. Sevdikleriniz ile yaşayacağınız yeni evinizin veya yenilemek istediğiniz evinizin mutfağın kare olabilir, bunun yanında bir de küçük bir kare mutfak olabilir. Böyle bir durumda ustaca düşünülmüş küçük kare mutfak dekorasyon fikirleri bulmanız buna göre planlama yapmanız gerekir.

Küçük kare mutfak dekorasyonları sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte iyi planlanması, detayları düşünülmesi gereken bir dekorasyondur. Herhangi bir oda dekore edilirken en kolay şekilli odalar dikdörtgen odalardır. Odanın herhangi bir bölümü veya herhangi bir duvarını odak alabilir ardından bu odak doğrultusunda eşya yerleşimi yapabilirdiniz. Ancak kare şeklindeki odalarda herhangi bir alanı odak almak bu odak etrafında yerleşim yapmak neredeyse imkansız. Öncelikle odanın şekli ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var. Alan küçük de olsa yerleştireceğiniz mobilyalarınız, perdeleriniz, dolaplarınız ve aksesuarlarınız olacaktır. Bu tüm eşyaların birbirine uyumlu olmasına, renk bakımından olsun tarz bakımından olsun bambaşka şeyler olmamasına özen göstermek gerekir. Bildiğiniz gibi ev dekorasyonlarında özenli olmak uyumlu olmak kadar önemlidir. Büyük odalarda birbirinden uyumsuz eşyalar dikkat daha az çekse de küçük alanlardaki uyumsuzluklar direk göze batacaktır. Jaluzi perde gibi soğuk, mesafeli bir perde tarzı kullanıp yerlerde sevimli desenli halılar veya mutfak dolapları gibi mutfak masası gibi mobilyalarda bu mesafeden uzak tasarımlar kullanmak büyük uyumsuzluk oluşturur.

Kare mutfaklarda pencere önlerini çok iyi değerlendirmek gerekir. Balkon veya balkon gibi kiler gibi bir alan varsa zaten direk bu kısmı mutfak ile birleştirerek işe başlayabilirsiniz. Ancak balkon yoksa ama sadece pencere varsa bu pencere önünü açılıp kapanabilir mutfak masaları ile odak haline getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Göz Alıcı 20 Mutfak Dekorasyonu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
2016 Odam Mobilya Modelleri ve Fiyatları

Odam Mobilya 40 yılı aşkın deneyimiyle yenilikçi, modern ve özgün tasarımlı mobilyalarını müşterilerinin beğenisine sunuyor. Odam Mobilya Türkiye’de bir ilki...

Kapat