Kir Göstermeyen Koltuk Renkleri

Ev dekorasyonunun en önemli mobilyaları tabiki koltuklar. Oturma odalarının, salonların, mutfakların, yatak odalarının ve hatta bazen banyoların en gözde mobilyalarından biri olan  koltukların rengi odanın genel dekorasyonunu da belirliyor. Koltuk renkleri de odanın yapısına, genel dekorasyon özelliklerine ve kumaş özelliklerine göre özenle seçiliyor. Özellikle oturma odasındaki koltuklar sürekli kullanıldığı için çok kirlenir. Oturma odası ve salon gibi sürekli kullanılan alanlardaki koltuklar kir göstermeyen renkler ile kolay temizlenen kumaşlardan seçiliyor. Kir göstermeyen koltuk renkleri de bu alanların dekorasyonlarında koltuk seçimi için oldukça belirleyici bir hale geliyor.

Genel olarak koyu renk kiri daha az belli eder açık renkler direk gösterir gibi bir algı vardır. Açık renkler kendi renk tonu dışında herhangi bir renkte bir şeye maruz kaldığında direk üzerinde belli eder ancak koyu renk tonları bunları genelde absorbe eder. Tabi koyu renklerin de ne renk tonunda bir malzememeye maruz kaldığı da önemlidir. Mesela diyelim ki siyah renkte bir koltuğunuz var, bu koltuğun üzerine kırmızı şarap döküldüğünde ne olursa olsun bu kırmızı renk gayet belli olacaktır. Nar gibi çilek gibi renkli meyvelerin renkleri de oldukça kalıcı ve etkilidir. Dolma kalem, tükenmez kalem gibi kalemlerin mürekkepleri de leke bırakan, koyu renk olduklarda bile iz bırakan malzemelerdir. Kir göstermeyen koltuklar genelde leke göstermeyen veya leke bırakmayan kumaşlardan ziyade renk olarak kiri belli etmeyen renkler olur. At kılından, deve tüyünden yapılan doğal kumaşlar genelde leke tutmayan kumaşlardır. Bu tarz kumaşların dokusu üzerine dökülen maddelerin geçişini engeller, direk üzerinden kayıp gitmesini sağlar. Böyle olunca da kumaş kirlenmez. Aynı durum toz için de geçerlidir. Bazı kumaşlar havadaki tüm tozu içine alır, bazı kumaşlar ise tozu üzerinde tutar kolayca süpürülerek geçer geriye bir şey kalmaz. Bu koltuk renkleri de genelde kahverengi ve koyu kahverengi tonları olur. Turkuaz gibi yeni nesil popüler renk tonlarını da bu tarz koltuk renkleri içerisinde rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Doğal Mutfak Dekorasyonu Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Genç Kız Odası Perdeleri

Çok kısa bir süre öncesine kadar genç kız odaları veya genç erkek odaları diye bir kavramımız yoktu. Tüm çocukların evden...

Kapat