FurnExpo 3.Uluslararası Mobilya, Ev Tekstili ve Hali Fuarı

SEKTÖRÜN, EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI ÜLKEDE TEK İHTİSAS FUARI..

18-21 Haziran 2014 Erbil – IRAK

Irak’ın kuzey bölgesi son zamanlarda önemli bir ekonomik büyüme içerisindedir. Güvenlik sorunları yaşanmaması nüfus yoğunluğunun da artmasına sebep olmuştur. Nüfus yoğunluğu ve buna bağlı olarak orta sınıfın artan talepleri bölgeyi önemli bir pazar haline getirmiştir. Bölge bu sayede yeni pazar imkanları ile yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Irak’da son birkaç yılda hızlanan lüks villa, toplu konut projeleri, beş yıldızlı otel ve alışveriş merkezleri inşaatları sonucunda ülkede mobilya, dekorasyon ve halı gibi ürünlere ihtiyaç artmaktadır. Talep edilen ürünlerin çoğunun ithal edildiği düşünülürse yatırımcı firmalar için Irak vazgeçilmez bir hedeftir.

Ülkemizin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında olan Irak ve geleceğin Dubai’si olarak görülen Erbil, pazardan pay sahibi olmak isteyen yatırımcılara yeni iş fırsatları sağlamaktadır. Mobilya ihracatımız incelendiğinde en büyük, en yüksek ihracat yaptığımız pazarın Irak olduğu görülmektedir. 2011 döneminde 284.2 milyon dolar değerinde, 2012 yılında ise 350 milyon dolar civarında Irak’a mobilya ihraç edilmiştir. 2011 ve 2012 yılları karşılaştırıldığında yıllık ortalama %25 oranında bir artış söz konusudur. 2013 yılının ilk 3 ay verilerine göre de 90.000 milyon dolarlık bir ihracat hacmi ile karşılaşmakta..

Geçtiğimiz yıl düzenlenen, 2.Irak FurnExpo fuarı 6 farklı ülkeden 102  uluslararası katılımcı ağırlamış ayrıca 19.200 ziyaretçiye de ev sahipliği  yapmıştır. Ayrıca fuar boyunca katılımcılara profesyonel olarak  yürütülen match making çalışmaları sayesinde yerel firmalar ile  toplamda 450 adet ikili görüşme imkanı sağlanmıştır..

Katılımcı Ülkeler

Türkiye, İtalya, İspanya, B.A.E, Lübnan, Suriye, İran, Irak, Çin, Ürdün

 

furnexpo-fuari

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir