Evinizde Oda Oda Aydınlatma

Abajur, sarkıt, aplik, lambader ya da masa lambası formunda renkli, ışıltılı, taşlı ya da sade… Mekanların en dekoratif elemanlarından olan aydınlatmaları satın almadan önce nerede ve nasıl kullanacağınız büyük önem taşıyor.

Eviniz ya da farklı bir mekandan içeri ilk adımı attığınızda yaşadığınız hissi, ortamın dekorasyonu nedeniyle zannetseniz de aslında aydınlatmayla direkt bağlantılıdır. Çünkü en iyi şekilde dekore edilmiş dahi olsa eğer doğru elemanlarla doğru bir aydınlanma sağlanamıyorsa en mükemmel yer bile size kasvetli görünebilir. Bu, doğrudan ışıkla ilgilidir. Ev içi aydınlatmasında en önemli kaynak güneş olmalıdır. Gün ışığının eksik olduğu mekanlarda büyük görev aydınlatmalara düşeceğinden ayrıntıları gözden kaçırmayın. Ayrıca göz sağlığı ve ekonomi açısından da bakıldığında ışığın hayatımızda aslında çok daha önemli bir yeri olduğunu bir kez daha anlayabiliriz.

 

aydinlatma

 

 

Hangi mekan nasıl aydınlatılmalı?

ANTRE: Antreler evin karşılama holümü olduklarından ilk etkiyi de burada ediniriz. Girişte yaratılacak atmosfer ne kadar sıcak olursa o kadar güven verir ve samimi bir hava oluşturur. Siz bile kendi eviniz de olsa doğru aydınlatılmamış bir antreden eve girmek istemezsiniz. Değil ki konuklarınız için iyi bir karşılama mekanı oluştursun. Antre için çok büyük olmayan bir armatür aydınlatmanın yanı sıra duvarlarda yapılacak aydınlatma sıcak ve samimi bir ortam için doğru seçim olacaktır.

KORİDOR ! Koridorunuz ister uzun ister kısa olsun, normal bir oda ve antreden daha dar olacağından bu bölgede yapacağınız aydınlatma koridor boyunca uzanmalıdır. Beyaz ışıktan ziyade yarı şeffaf ampullerin kullanıldığı aplikler en doğru aydınlatmadır. Armatür aydınlatmayı tercih ediyorsanız büyük olanından sakınmalısınız. Koridorunuzun tavan ölçüsüne uygun büyüklükle bir armatürü seçmelisiniz. Zira odalarla koridor arasında ışık farkı yaratacağından bir taraf loş diğer taraf fazla aydınlık kalır ki bu da gözü yorar.

SALON ! Genel yaşamın geçtiği bu mekan yemeğin yendiği, dinlenmenin gerçekleştiği, misafirin ağırlandığı ortam olduğundan tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde aydınlatılma sağlanmalıdır. Salonun büyüklüğü aydınlatma elemanının sayısı ve türü açısından bu yüzden önem taşır. Genel aydınlatmayı sağlayacak elemanın yanı sıra bölgesel aydınlatma elemanları da gerekebilir örneğin salonda kullanılan tablolar duvardan tablo aydınlatması isterler. İhtiyaç ve salonu kullanım şekline göre sarkıt türü armatürler, abajur, aplik, lambader ve avizeler salonlar için kullanılabilecek aydınlatma elemanları seçenekleridir. Tercih tamamen size kalmış. Yemek bölümünüz salonun içinde yer alıyorsa salonun aydınlatmasına paralel düşünmelisiniz. Yemek masasının üzerine inen bölgesel aydınlatma, odanız büyük ya da küçük olsun hem hoş bir atmosfer yaratır hem de yemek sırasında rahat ve sıcak bir ortam oluşturmanızı sağlar. Ampulün sıcak ve renkli olması önemli. Soft aydınlatmalar bu etkiyi sağlayacaktır. Avizenizin masanın çok yukarısında ya da masaya çok yakın olacak kadar aşağıda olmaması da ayrıca dikkat etmeniz gereken nokta. Masa yüzeyinden 1 m yükseklikte olan aydınlatma idealdir.

ÇALIŞMA ODASI: Adı üzerinde çalışma odası. Yani çocuğunuzun ödev yapacağı, sizin işinizle ilgili notlarınızı tutacağınız, kitap okuyacağınız özel alanınız. Çalışma ortamı direkt ışıktan kaçınmanız gereken en önemli mekanlardan biridir Çünkü direkt ışık gözü rahatsız eder ve kısa sürede yorulup rahatsız olabilirsiniz. Çok loş aydınlatmalar da uyku getireceğinden performansınızı düşürür. Sarkıt aydınlatmalar, avizeler bu odalar için asla seçilmemelidir. Küçük başlıklı abajurlar da kötü bir tercih olur. Zira az ışık kaynağı nedeniyle bilgisayar ışığı yansıma yapar ve gereksiz yere gözünüz yorulur. Armatür tipi aydınlatmalar çalışma odanız için idealdir. Ayrıca masa üstü lambalar da çalışma türünüze göre gerektiğinde kullanmak için işinizi fazlasıyla görecektir. Renk konusunda aşırı koyu renklere kaçmamakta fayda var Ortamın dekorasyonuna uyum sağlayacak renkler çalışma verimini arttıracağından bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmakta fayda var Aydınlatmada çevreye gölge düşmemesi çalışma verimi açısından bir diğer önemli nokta, enerji tasarruflu lambalarla abajur şapkası çok dar olmayan aydınlatmalar gölgesiz aydınlatma için uygun olabilir.

YATAK ODASI ! Gece boyunca günün yorgunluğunu atacağınız yatak odanızda birden fazla amaçlı aydınlatma seçmeniz daha uygun olacaktır. Genel aydınlatma için tavandan sarkan endirek aydınlatma, bir de kitap okuma amaçlı baş ucu aydınlatması mekanın vazgeçilmezi olmalı. Baş ucu aydınlatmanızda dikkat edeceğiniz püf noktaysa yataktan kalkmadan kumanda edebileceğiniz türde olması. Dokunmatik ya da anahtar kısmı yakınınıza monte edilmiş olanlar bu iş için idealdir Koyu renk ve desenden kaçının. Makyajınızı rahat yapabilmenizi sağlayacak bir duvar apliğini de tuvalet masanız için seçebilirsiniz.

MUTFAK: Işıktan bolca yararlanacağınız ender mekanlardan biri mutlaktır özellikle net bir aydınlığa ihtiyacınız olacağından başlıklı bir aydınlatma tercih el meyin. Dolap altlarında floresan armatürler tezgah üstünde çalışırken lokal aydınlatma olarak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Tavan aydınlatmada sıva üstü geniş armatürlere sıcak renk veren ampullerle aydınlatma yapmalısınız. Bu kadar aydınlığa rağmen dolap içlerinde de aydınlatma kullanarak özellikle ölü alanlardaki malzemelerinizi görmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

 

aydinlatma1

 

 

BANYO! En dikkat etmeniz gereken bir diğer alan da tuvalet ve banyolardır. Çünkü bu bölümde suyla fazla haşır neşir olduğunuzdan ıslak alanlar aydınlatmalarda doğru seçimi zorunlu kılar Buna özellikle dikkat etmek gerekir. Nemin fazla olduğu banyolarda gömme ya da sıva üstü armatürler, aplikler en uygun aydınlatma türleridir Kapalı tip lambalarsa hem temizlik açısından hem de emniyet açısından  vazgeçilmeziniz olmalı. Ayna önü aydınlığa en fazla ihtiyaç duyduğunuz alandır. Bu nedenle burada yanlardan yapacağınız armatür aydınlatmalar çok işinize yarayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun birbirine uyum sağlaması yani geniş açı yapmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken öneriler

•Eşit ışık dağılımı İstiyorsanız avizeyi tercih edin. özellikle salon ve yemek odası gibi bölümlerde görkemi de destekler.
•Oturma odaları, salonların dinlenme bölümleri, okuma bölümlerinde abajur ve lambader tercih edin. Gözü yormaz, ortamı sakinleştirir.
•Yatak odalarında genel aydınlatmanın yanı sıra baş ucu okuma ışığı ya da abajuru mutlaka kullanmalısınız.
•Çocuk odalarında da bir duvar apliği ya da baş ucu abajuru çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.
•Armatürler; koridor, mutfak gibi mekanlar İçin vazgeçilmez elemanınız olmalı.
•Mutfakta tercih edeceğiniz armatür tavan ölçünüze paralel büyüklükte olmalı. Fazla desenli olanlardan da kaçınmalısınız.
•Banyo gibi ıslak alanların, nemin yoğun olduğu mekanlarda armatür, gömme aydınlatma ya da karpuz tabir edilen çeşitler çok uygun olacaktır. Temizliğin, görüntünün yanı sıra emniyet açısından da işinizi kolaylaştırır.
•Tablo, heykel gibi objeleri mekanda göze çarpıcı hale getirmek için önce objeyi koyacağınız alam boş haldeyken ışıklandırıp deneyin.
•Kitap okuma alanlarında ışık mutlaka yandan gelmelidir.
•Salonda ya da oturma odasında aydınlatma yaparken öncelikle büyük ebatlı kanepenizin yerini belirleyip aydınlatmayı ona göre kurgulayın.
•Avizenin ebadını odanın boyutu belirler. Bazen tek ve büyük bir avize mekan için yeterli olurken sırf uyum sağlamak adına iki büyük avize kullanmayın. Onun yerine aynı tarzda ama iki orta boy avize kullanmayı deneyin.
•Klasik bir tarzınız varsa avizelerinizi sarkıt ve kristal taşlı olanlardan seçmelisiniz.
•Avize seçiminde tarzınız ne olursa olsun renk önemlidir. Duvar, halı ve mobilya renklerinize uyum sağlamalıdır, zıt olmamalıdır.
•Yüksek tavanlı bir eviniz varsa sarkık modelleri kullanmalısınız. Tersi durumlarda tavana yapışan armatür tarzı modeller sizin için daha uygun olacaktır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir