Evinizde Kolayca Hazırlayabileceğiniz 3 Oda Kokusu

Kimyasal bulunan kokular, toksik maddeler barındıran hava temizleme spreyleri veya mumlar ve odanın kokusunu değiştirmek amacıyla içinde ne olduğunu bilmeden kendimizi zehirli maddelere maruz bıraktığımız diğer tüm koku ürünleri. Sağlığımızı tehlikeye atmaya gerek olmadan ucuz, kolay ve sağlıklı ev yapımı kokularla evimizin her zaman güzel kokmasını sağlayabiliriz. Evdemob.Com olarak evde kendi başınıza kolayca hazırlayabileceğiniz sağlıklı koku tariflerini sizin için hazırladık.

İşte evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz 3 oda kokusu tarifi:

 

1- Limon – Biberiye – Vanilya

 

evinizde-kolayca-hazirlayabileceginiz-3-oda-kokusu-2

 

Malzemeler:

– 1 adet limon

– 6-7 dal biberiye

– 1 çay kaşığı vanilya

– 1lt su

 

evinizde-kolayca-hazirlayabileceginiz-3-oda-kokusu-3

 

Ocak üzerinde kullanabileceğiniz bir kabın içine 1lt su ekleyin. Bir tam limonu dilimledikten sonra suyun içine atın. Daha sonra biberiyeleri ekleyin. Bir çay kaşığı vanilyayı da ekledikten sonra kabı kısık ateşte kaynamaya bırakın. Karışımı gün boyu kaynatarak ve mutfağınızın kapısını açarak evinizin harika kokmasını sağlayabilirsiniz. Karışımın ömrünün iki gün olduğunu unutmayın. İki gün sonunda karışımı tazelemeniz gerekecektir.

 

2- Yapışkan Tarçınlı Mumlar

 

evinizde-kolayca-hazirlayabileceginiz-3-oda-kokusu-4

 

Malzemeler:

– 1 adet sade, aromasız, silindir, büyük mum

– 15 adet tarçın çubuğu

– Sıcak yapışkan veya silikon tabancası

– Çiçek makası

 

evinizde-kolayca-hazirlayabileceginiz-3-oda-kokusu-5

 

İlk önce tarçın çubuklarınızı mum uzunluğunda kesin. Mumun etrafını saracak kadar çubuğa ihtiyacınız var. Sıcak yapışkan veya silikon tabancasıyla tarçınların iç yüzünde, mümkünse alt seviyelerinde bir noktaya yapışkan sürerek mumun etrafına yapıştırın. Fazla yapışkan sürmemeye dikkat edin. Ve kurumasını bekleyin. Daha sonra tüm diğer tarçın çubuklarını da mumun etrafına yapıştırın. Ve onların da kurumasını bekleyin. Sonrasında mumu bir tabağa yerleştirin ve yakın. Evinizde tarçın kokusuna hoşgeldin diyin!

 

3- Potpori

 

evinizde-kolayca-hazirlayabileceginiz-3-oda-kokusu-6

 

Malzemeler:

– Kokusunu sevdiğiniz kurumuş çiçekler

– Uçucu yağ/organik hidrosol

– Eklemek istediğiniz diğer bitkiler, baharatlar

Potpori hazırlamak için ilk yapmanız gereken kurumasını istediğiniz çiçekleri tamamen kurutmak. Bu bir kaç hafta alabilir. Kuruma işlemini hızlandırmak için çiçekleri dallarından birbirine bağlayabilir ve onları baş aşağı asabilirsiniz. Bu şekilde kurumaya bırakmak işlemi hızlandıracaktır. Çiçekler tam kuruduğunda onları dallarından ayırın ve bir kasenin içine koyun. Kabın içine, çiçeklerin üzerine bir kaç damla uçucu yağ/organik hidrosol ekleyin. Kabın kapağını kapatın. En az bir hafta bu şekilde bekleyin. Çiçekler yağı bu şekilde emecektir. Bir hafta sonra kabın kapağını açın. Çiçekleri farklı küçük kaplara paylaştırın, biraz daha yağ ekleyin ve eklemek istediğiniz başka bir bitki veya baharat varsa onları da ekleyin. İşte evinizde harika bir çiçek kokusu.

Evinizin her zaman en güzel kokulara sahip olması dileğiyle!

Evdemob.Com özel haberidir, izinsiz kullanılamaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir