Elektrikli beyaz eşyamı tamir mi ettireyim yenisini mi alayım?

camasir-makinesi-1212Her elektrikli ev aleti, eninde sonunda bir gün eskisi kadar iyi çalışmayı bırakır. Peki ne yapmak lazım, tamir ettirmek mi yoksa yenisini almak mı? Tamir ettirirsek kaça mal olur?

“Eskiden Çalıştığı gibi Çalışmıyor”

Eski sadık çamaşır makineniz son demini yaşıyor olabilir. Tamir ettirmek, piyasadaki ucuz modellere göre pahalı görünebilir ama bu ucuz modellerin de kısa sürede bozulmayacağı ne malum? Belki de eski ve kaliteli makinenizin daha uzun bir ömrü var. Belki de güzelim eski çamaşır makineniz bir köşede kırık dökük yatarken siz aslında geçici çözümlere para harcıyorsunuz.

“Onarım Masrafından Kısmak için Ucuz Olanı Alacağım”

Tüketici kültürdeki yaygın anlayış yavaş yavaş bir şey bozulduğu zaman yenisini alma anlayışına doğru gidiyor. Ama bu şekilde düşünürken eski makinenin yok edilmesi, yeninin alınması, monte edilmesi vs. gibi harici tutarlar göz önünde bulundurulmuyor. Yeni alınan model nitelikçe ve daha ucuz bileşenlerden dolayı bozulmayacak mı?

Tamirci çağırmak rahatlıkla makineyi yenilemekten daha az masraflı olur (elbette bu sorunun ne olduğuyla ilgili). Üstelik tamir ettirmek, sizin açınızdan daha az çaba gerektirir, çevre için daha iyidir ve cihazın ömrünü önemli derecede uzatır.

“Peki, Ne Zaman Yenilemek Gerekir?”

Ancak dikkate alınması gereken bazı faktörler de var. Örneğin cihazınız 7-8 yaşını geçtiyse çoğunlukla yenisini almak daha iyi bir fikirdir.

Kendiniz tamir etmeyi de deneyebilirsiniz ama gerekli eğitim, malzeme ve yedek parçalarınız olmadan iyi bir sonuç almanız çok zordur.

Kısacası, bir tamirci çağırmak en ucuz ve en güvenli yöntem olmanın yanı sıra makinenizden en iyi performansı alabileceğiniz ve ömrünü uzatabileceğiniz en mantıklı çözümdür.

Cihazınızın tipine göre yenisini alma zamanı, tamir masrafları ve muhtemel arıza sebepleri çeşitlidir:

Yenisini alma zamanı Tamir masrafı Muhtemel arıza sebebi
Buzdolabı 8+ yıl 200-500 TL Kompresör, motor
Klima 7+ yıl 150-800 TL Kompresör, gaz
Çamaşır makinesi 7+ yıl 150-400 TL Programlama cihazı
Bulaşık makinesi 6+ yıl 150-300 TL Tahliye pompası, programlama cihazı
Derin dondurucu 8+ yıl 150-350 TL Termostat, motor
Fırın 6+ yıl 100-200 TL Turbo
Kurutma makinesi 8+ yıl 100-300 TL Rezistans, termostat
Elektrikli süpürge 6+ yıl 100-200 TL Motor, kablo
Mikrodalga 7+ yıl 60-180 TL Rezistans

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir