2014 Aydınlatma Modelleri

Elektriğin icadından bu yana insanlığın en büyük gereksinimlerinden biri olan aydınlanma gelişerek estetik görünüm kazanmaya başlamıştır. İç ve dış dekorasyon ürünlerinin arasında yer alan ve günlük yaşamda sağladığı kolaylıklar ile hayat kurtarır nitelikte olan aydınlatma araçları modelleri her yıl olduğu gibi bu yılda farklılık göstermektedir. Kullanıldığı alana göre çeşitleri ve seçenekleri farklılık gösteren aydınlatmalar birçok tarzda üretilmektedir. 2014 aydınlatma modelleri arasında göze çarpan renkli modellerdir. Bulundukları yeri canlandıran ve iç açıcı ambiyans yaratan renkli aydınlatmalar bu yıl oldukça gözde.

Günümüzde işlevselliğinin yanı sıra bulunduğu yerin görseline sağladığı katkının önem kazanması, aydınlatmaların tasarımlarındaki farklılıkların ortaya çıkmasına yol açmıştır. 2014 aydınlatma modelleri arasında yer alan armatürler, mekân girişleri için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Hem şık görünümü hem de işlevselliği ile göze çarpan birçok modeli bulunmaktadır. Antik döneme ait çizgilerin yer aldığı modeller, salon ve girişler için kullanıldığı kadar dış mekân dekorasyonlarında da kullanılmaktadır. Armatürler için tercih edilen lambalar ise çoğunlukla sensörlü olmaktadır.

Aydınlatma modelleri arasında dekoratif çoklu sarkıt modellerde yer almaktadır. Hem estetik görünümleri hem de maksimum aydınlatma işlevi ile tercih edilebilirliği oldukça yüksektir. Sarkıt aydınlatma modellerinde kullanılan taşların, salon odaları için uygun olan modellerde kullanılması önerilmektedir. Taşlı modellerin zaman içerisinde deforme olması sebebiyle günümüzde talebi azdır. Ayrıca 2014 aydınlatma modelleri içinde son yıllarda revaçta olan bir başka model ise spot lambalardır. Duvar ve tavan dekorasyonunda sıklıkla kullanılan ve oldukça estetik duran spotların çeşitli modelleri bulunmaktadır. Duvarlar için önerilen kullanım şekli, simetrik konumlu nişlerin içerisinde yer almasıdır. Tavanlar için ise odalara göre farklılık göstermektedir. Yemek masası bölgesinin, yatakların olduğu kısmın ya da kullanım sıklığına bağlı olarak belirlenen alanların üzerindeki tavan bölgesinde olması önerilmektedir.

 

2014-aydinlatma-modelleri-1

2014-aydinlatma-modelleri-2

2014-aydinlatma-modelleri-3

2014-aydinlatma-modelleri-4

2014-aydinlatma-modelleri-5

2014-aydinlatma-modelleri-6

2014-aydinlatma-modelleri-7

2014-aydinlatma-modelleri-8

2014-aydinlatma-modelleri-9

2014-aydinlatma-modelleri-10

2014-aydinlatma-modelleri-12

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir