EVDEMOB

Mutfak Dekorasyonu Renk Kombinasyonu

Hayatımıza canlılık katan en önemli unsurlardan bir tanesi renklerdir. Kıyafetlerimiz ile saçlarımız ile, evlerimizdeki mobilyalarımız ile hayatımızı canlandırır. Renksiz ya da tek renk bir dünya düşünebilir misiniz? Sadece koyu ya da açık renklerin olduğunu düşünün, bu şekilde de çok korkunç değil mi? Renkler bir araya gelerek oluşturdukları harmoni sayesinde bize huzurlu, konforlu ve şık bir ortam sunarlar. Evin her yerinde olduğu gibi mutfaklarında da renk kombini konusu çok önemlidir. Mutfak dekorasyonu renk kombinasyonu diğer oda renk kombinasyonlarından bir tık daha zorludur. Çünkü bu alan içerisinde pek eşya yoktur, temel rengi belirleten mutfak dolapları renkleridir. Bunun dışında kalan her şey dekoratif objeler ile yan eşyalardır. Peki mutfak dekorasyonunda renk kombinasyonu nasıl yapılır, yapılırken nelere dikkat edilir gelin şimdi buna bakalım.

Renkler ikiye ayrılır, ana renkler ve ara renkler. Son zamanlarda ortaya çıkarılmış bir çok rengin karışımından oluşan çeşitli yapay renkler de vardır. Bu yapay renk tonları içerisinde hem açık hem de koyu tonlar vardır. Sarı, mavi ve yeşil gibi renkler ana renklerdi. Ana renklerin tam tonları oldukça güçlüdür,  soft ve pastel tonları daha yumuşak olup diğer renkler ile uyumludur. Yeşil renginin koyu tonları beyaz ve krem rengi ile harika bir harmoniye sahiptir. Eğer mutfağınızda yeşil renk tonlarının hakimiyetinde doğal bir ortam oluşturmak isterseniz yeşil kullanıp krem rengi ile dengeleyebilirsiniz. Koyu renk tonlarını mutlaka açık tonlardaki renkler ile dengelemek gerekir. Özellikle mutfaklarda ışık dengesini sağlamak için sadece koyu renk kullanmaktan kaçınmak lazım. Mutfak dekorasyonunda en çok tercih edilen krem rengi, beyaz ve ahşap rengi tonları artık çok sevilen renk tonları değil. Bunun yerini alan canlı tonlar ön planda.

Mutfak dekorasyonu renk kombinasyonu mutfak dolapları ile perdelerin, perdeler ile halıların ton uyumundan ortaya çıkar. Bir açık bir koyu veya bir ana iki ara renk olacak şekilde renk seçimi yaparsanız harmoni konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız. Değişik örnekler için galerimize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gri Mutfak Dolabı Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Beyaz Amerikan Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Beyaz Amerikan Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Mutfak, hem dekorasyonu ile hem de içerisindeki mobilyaları ile evin en kullanışlı olması gereken alanıdır....

Mutfak Asma Tavan Modelleri

Mutfak Asma Tavan Modelleri

Mutfaklarınıza değişik bir hava katmak ister misiniz? Renkli, havalı, modern aynı zamanda da yaratıcı bir...

Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Örnekleri

Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Örnekleri

Şeytan ayrıntıda gizlidir diye bir söz vardır, önemsemediğimiz detayların her konuda hayatmızda ne kadar önemli...

Mor Mutfak Dolapları Modelleri

Mor Mutfak Dolapları Modelleri

Kıyafet seçimi yaparken önce modeline mi yoksa rengine bakarız? Bize rengi çekici geldiyse mi onu...

Mutfak Dolabı Renk Seçimi

Mutfak Dolabı Renk Seçimi

Evlerin en ilgi çekici kısımlarından biri mutfaklardır. Mutfaklar, günün her saatinde herkes tarafından kullanılan, evin...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2015 Tekzen Tv Üniteleri

Televizyonlar salonların baş tacıdır. Günün yorgunluğunu televizyonların başına geçince unuturuz. Gelişen teknolojiyle televizyon modelleri epey gelişti. Plazmalar hayatımıza girdi. Beraberinde...

Kapat