EVDEMOB

Küçük Kare Oturma Odası Dekorasyonları

Oturma odası dekorasyonları kendi içerisinde temasına göre isimlendirilir. Buna tema yerine tarz ve stil diyenler de vardır yani yazlık ev teması yerine yazlık ev tarzı veya stili dekorasyon da karşınıza çıkabilir. Rustik dekorasyon tarzları, iskandinav ev dekorasyonu tarzları, otantik ev dekorasyonu tarzları veya endüstriyel ev dekorasyonu tarzları en çok tercih edilen tarzlardır. Bunların yanında planlaması daha profesyonel bir tarz olan minimalist tarzlar ile romantik ev dekorasyonu tarzları da vardır. Eğer eviniz küçükse özellikle de oturma odanız kare şeklinde ise dekorasyon planlama konusunda, dekorasyon tarzlarından daha fazla bilgiye ihitayacınız olacaktır. Çünkü bu tarz küçük alanları verimli kullanmak için küçük renk hilelerine, iyi planlanmış yerleşime ve küçük alanlara özel yapılmış mobilyalara ihityacınız olacaktır. Kendi tarzınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Mobilyalarınızın renklerini, halınızı, aksesuarlarınızı ancak küçük kare oturma odası dekorasyonları nasıl yapılır konusunda köşe taşı olan bilgileri almazsanız, dekorasyon planlamanız keyifli bir işten işkence haline dönebilir. En güzel mobilyaları alsanız yerleştirseniz bile eğer size kullanışlı bir alan kalmazsa bu dekorasyonun bir anlamı olmaz. Yani bu tarz küçük kare odalarda mobilyaların şıklığından ziyade kullanışlı olup olmaması daha ön plandadır. Köşe takımı gibi koltuklar ile bunların altında, kenarında ve arkasında kalan alanların değerlendirilmesi önemli bir hale gelir.

Küçük kare oturma odalarında koltuk seçimi

Küçük kare oturma odalarını kare değil de dikdörtgenmiş gibi göstermek için bazı hilelere başvurmak bu oda dekorasyonunda oldukça önemli bir noktadır. Köşe takımı veya l koltuk olarak adlandırılan koltuk takımları hem odayı daha farklı bir şekil gösterir hem de oda köşelerinin ölü bir alan olmasını engeller. Alt tarafında çekmeceler bulunan bu tarz koltuk veya kanepeler harika depolama alanları da oluşturur. Iyi döşenmiş bir odanın güzel ve akıllıca hazırlanmış depolama alanlarının da olması oldukça önemlidir, bunu unutmamak gerekir.

Eğer bu tarz bir kanepe veya koltuk kullanamıyorsanız köşeleri köşelik adı verilen kitaplık veya raflarla daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan En Güzel 20 Oturma Odası Duvar Rengi Örneği  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

İndigo Rengi İle Dekorasyon Örnekleri

İndigo Rengi İle Dekorasyon Örnekleri

Bazen evinizi dekore ederken, ofisinizi dekore ederken veya herhangi bir odanızı baştan dekore ederken farklı...

Modern Antre Tasarımları 

Modern Antre Tasarımları 

Evin giriş kapısı açtığımız anda girdiğimiz ve odalara kadar devam eden alana antre veya koridor...

Bodrum Kat Dekorasyon Fikirleri

Bodrum Kat Dekorasyon Fikirleri

Çok katlı apartman dairelerinde birinci katın altında bodrum katının kullanılabilir olması,sadece birinci kata bağlanması ters...

Siyah Beyaz Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Siyah Beyaz Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Oturma odası ile salonun ayrı olduğu zamanlarda, oturma odaları çok daha sıcaklık ve konforun öne...

İskandinav Koltuk Modelleri İle Dekorasyon Fikirleri

İskandinav Koltuk Modelleri İle Dekorasyon Fikirleri

Koltuk modelleri denince aklımıza direk olarak oturma odası veya salon dekorasyonları gelir. Bazı evlerde yatak...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
Varak Ayna Modelleri ile Dekorasyon

Altın varak, osmanlı kültüründen bugüne kadar kullandığımız çok zarif bir detay. Mobilya sektörünün vazgeçilmez bir tamamlayıcısı. Dekorasyonda altın varaklar gücü...

Kapat