EVDEMOB

Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm sadece cam, karton ya da plastik ürünlerin dönüşüm fabrikalarında işlenmesi değildir. Evdeki eski eşyaların farklı amaçlarla fonksiyonel hale getirilip kullanılması da farklı geri dönüşüm fikirleri arasındadır. Ev ekonomisine çok büyük katkısı olan bu dönüşüm serüveni tüketim ürünlerinin en aza indirilmesini de sağlar. Zamanında yüksek fiyatlara satın alınan ancak kısa bir süre içinde kullanım ömrü dolan ürünler için idealdir. Öyleyse bakalım bu evde geri dönüşüm fikirleri nelerdir?

Evde geri dönüşüm fikirleri

Patlamış ampulleri kullanın! Eski çalışmayan ampulleri çok farklı şekillerde geri dönüştürebilir ve kullanabilirsiniz. En kolayı salonunuz için dekorasyon malzemesi yapmak. Ampullerinize kaş göz çizerek onları yüze dönüştürebilir hatta pamuk ve keçe gibi malzemeler ile bunlara bıyık sakal yapabilirsiniz. Yine keçe ile ya da eski kıyafetlerden kesip dikebileceğiniz şapkaları bu ampullere giydirebilirsiniz. Duyu kısımlarından iple çevirerek bir kaç ampulu birlikte asarak kullanabilirsiniz. Oje ile de bu ampullere renk katabilirsiniz.

Başka bir ampul geri dönüşüm fikri

Yine eski ve patlamış ampullerinizi kullanarak değişik süs saksılar oluşturabilirsiniz. Yalnız bunun için biraz dikkatli olmanız gerekecek çünkü burada ampulun duyu kısmını çıkarıp içine toprak koymanız gerekecek. Isterseniz iç kısmındaki materyalleri de çıkarabilirsiniz. Biraz toprak koyduktan sonra minik bitkilerinizi de içine koyup duy kısmını kapatabilirsiniz. Yine duy kısmından ip ile asarak kullanabileceğiniz bu aksesuar, evde yapılan en yaratıcı dekorlardan biri olabilir.

Eski gömlekler yeni kırlentler

Yastık yüzleri özellikle de salon ve oturma odasındaki koltuklarda kullandığımız kırlentler çok çabur kirlenir. Sürekli yıkamak zorunda kaldığımız bu yüzler de zaman içerisinde kolayca eskir. Yastık yüzleri için tarz ve orijinal bir değiştirme yöntemi bulduğunuzu söyleyebiliriz. Eski gömlekleri yeni yastık yüzleri ile kullanabilirisiniz. Yapmanız gereken gömleğin genişliğine uygun bir yastık bulup gömleğin alt kısmını yastığın boyuna göre kesmek. Düğmelerini iliklediğiniz gömleğin kenarlarından geniş kalan kısımlarını da arkasına doğru dikebilirsiniz. Eğer ipek gömleğiniz varsa kırlent yüzü olarak kullanılabilecek en şık yastık yüzünü hazırlayabilirsiniz.

Bitmiş tuvalet kağıdı rulolarının kalemlik olduğu, çatlak ve kullanılmayan sürahilerin vazoya dönüştürüldüğü yaratıcı geri dönüşüm ev eşyaları ile hem kendi tarzınızı yaratabilir hem de ev ekonomisi yapabilirsiniz.

 

Benzer Konular

Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

Geri dönüşüm ve rüzgar, güneş enerjisi kullanmak gibi konular modern zamanlarda insanların en çok kendini...

Geri Dönüşüm İle Dekorasyon

Geri Dönüşüm İle Dekorasyon

Geri dönüşüm, modern zamanları tüketim çılgınlığına dur demeye çalışan bir başkaldırı hikayesidir aslında. Dünyada milyonlarca...

Bebek Odaları İçin Evde Yapabileceğiniz Eşyalar

Bebek Odaları İçin Evde Yapabileceğiniz Eşyalar

Bebek odaları, ışığı ile rengi ile havası ve hatta kokusu ile bile, bize kendimizi başka...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2016 Weltew Mobilya Yatak Odası Takımları ve Fiyatları

Yatak odası dekorasyonu değişikliğinde mi bulunmak istiyorsunuz? O halde Weltew mobilya mağazalarından yardım almaya ne dersiniz? Modern görünümün yanı sıra...

Kapat