EVDEMOB

Gardrop Düzeni için 9 tüyo

Gardroplar, her evde bulunması gereken mobilyaların başında gelir. Yatak odaları ve giyim odalarının vazgeçilmezi gardroplar, dağılmaya en müsait alanlardan. Giyip giyip dolabın bir kenarına attığınız kıyafetler, sık giydiğiniz kıyafetlerin arkasında kalan yeni giysiler ve daha niceleri dolabınızda dağınık bir görünüme yol açabilir.

Dağınık bir dolapta aradığınız ürünü kolayca bulamazsınız, bu da zaman kaybına neden olur. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek ve daha derli toplu gardroplar için önerilerimize kulak verin.

1. Gardrobunuzu düzenlemeye başlamadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz birçok eşyayı yanınızda bulundurun. Öncelikle giysilerinizi ayırıp koyabileceğiniz geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Denediğiniz giysilerin nasıl durduğunu görebilmek için bir boy aynası, verilecek veya saklanacak giysileri ayırmak için farklı boyutlarda kutu ve torbalar olmalı.

2. Her şeyi üst üste koymaktan kaçının. Bunun yerine geniş bir alanda yatay bir şekilde dizerek her şeyi daha net seçebilirsiniz. Yazlık ve kışlık kıyafetleri kendi içinde ayırın.

3. Düzenlemeye geçmeden önce gardırobu tamamen boşaltıp iyice tozunu alın ve kapakları açık bir şekilde havalandırın. Raflara hafif bir çamaşır parfümü sıkabilirsiniz.

4. Uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri, küçük gelenleri ve benzeri durumda olanları belirleyip bir yerde toplayın. Fazlalıklardan kurtulup dolabınızda yer açabilirsiniz. Tadilatlık olanları bir kenara ayırın. Yardım kuruşuna veya tanıdıklara verilecekleri belirleyip sahiplerine ulaştırmak için bir torbaya koyun.

5. Kıyafetlerinizin sayısına göre askı ihtiyacınızı belirleyin. Yeterli askınız varsa, sorun yaşamazsınız. Ancak dolabınız küçük diye kıyafetlerinizi üst üste asmaya kalkmayın. Bu durumda alttaki giysinin ne olduğunu ilk anda göremediğiniz için aradığınızı bulmanız zorlaşabilir. Bu sebeple her parçayı tek tek asmanızda yarar var.

Dolabınız küçükse ince askı kullanıp daha fazla yer kazanabilirsiniz. Ancak dolabınız yeterli genişliğe sahipse kapalı askı, tahta askı ve pofidik askılarda kıyafetlerinizi daha düzgün tutabilirsiniz.

6. Dolap yerleşiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullanışlılık. Mümkün olduğunca işlevsel bir dolap düzeni oluşturmaya çalışın. Sık kullandığınız kışlık/yazlık giysileri askılara asın. Böylece giysilerinize hem daha kolay ulaşır, hem de kırışmalarını önlemiş olursunuz. Kazak/tişört gibi katlanacak giysileriise çekmece veya raflarda muhafaza edin. Resmi ve abiye kıyafetlerinizi dolabınızın uzun bölümüne asmanızı öneririz.

7. Kıyafetlerinizi iş ve günlük yaşama göre ayırın. Eğer iş ve günlük hayatta benzer şeyleri giyiyorsanız, bu ayrıma gerek yok. Dolabınız tek bölmeliyse, iş ve günlük kıyafetlerinizi farklı raflara koyabilir, askı bölümünde de ufak bir detayla ayrım yapabilirsiniz. Farklı bir askı veya askı bölümüne koyacağınız küçük bir aksesuarı ayrım amaçlı kullanabilirsiniz.

Birden fazla bölmeli dolaplarda ise iş, günlük ve abiye giysilerinizi farklı alanlarda saklayabilirsiniz.

8. Yünlü giysilerinizin arasına naftalin ve güve kovucu koymayı ihmal etmeyin.

9. Uzun elbiseleri torbalayarak asın.Çorap, sütyen, fular gibi küçük parçaları etiketleyerek kutu veya torbalara koyabilirsiniz.

Bu uygulamalara uyarak gardrobunuzu daha kullanışlı ve düzenli hale getirebilir, aradığınız eşyalara daha kolay ulaşabilirsiniz.

Farklı kategorilerde 250.000’in üzerinde ürüne yer veren Kliksa.com,  aydınlatma, mobilya, ev dekorasyonu ürünleri, banyo, mutfak ve ev gereçleri, ev tekstili gibi evinize dair aradığınız pek çok ürünü karşınıza sunuyor. Eğer gardrobunuz size yeterli gelmiyorsa, daha geniş ve işlevsel bir giysi dolabı almayı düşünüyorsanız,  Kliksa.com’daki gardrop modellerini inceleyebilirsiniz.

 

gardrop

 


Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Vintage Ürünler Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Bebek Odası Süsleme Modelleri

Bebek Odası Süsleme Modelleri

  Bebek neredeyse geliyor peki odası hazır mı? Burada sadece yatağı dolabı aynı zamanda süslemesinden...

Yemek Masası Dekorasyonu için 5 Kolay Fikir

Yemek Masası Dekorasyonu için 5 Kolay Fikir

Yemek masanız, hazırladığınız bir sürü lezzetli yiyecekle donandıktan sonra mutlaka güzel görünecektir. Ancak bunun öncesi...

Küçük Evler İçin 12 Dekorasyon Önerisi

Küçük Evler İçin 12 Dekorasyon Önerisi

Geçmişte alışık olduğumuz geniş evler, aile evleri kendini 1+1, 2+1 veya kimi zaman 1+0 evlere...

Dekorasyonda Vintage Ürünler Kullanımı

Dekorasyonda Vintage Ürünler Kullanımı

Okurlarımızdan Nesrin GERME’nin sorusu; Moder ağırlıklı eşyalarımı aksesuarlarla nasıl daha yaşanmış veya daha klasik bir görünüme...

Çatı Dubleksinde İç Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Çatı Dubleksinde İç Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Okurlarımızdan Nevin ASLAN’ın sorusu; Dubleks bir evde oturuyorum ve üst katım çatı dubleksi olduğu için...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. konya iç dekorasyon dedi ki:

    Gerçekten çok güzel tüyolar var. Teşekkürler paylaşımınız için.

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
Yaza Girerken Mobilya Kampanyaları

Mobilya değişiklikleri her evde birkaç senede bir ihtiyaç duyulan bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. İhtiyacın mevsimi olmuyor. Ancak ülkemizde iklim...

Kapat