EVDEMOB

En Kullanışlı Mutfak Dolabı Renkleri

Günümüz mutfak dekorasyonu ve mimari anlayışı geleneksel mimari anlayışından oldukça uzaktır. Evin içerisindeki tüm alanların mimari yapısı zaman içerisinde değişmişti ancak en çok değişenler mutfak ve banyolar oldu. Kadın hakimiyetinde ve sorumluluğunda olan mutfak, yemek hazırlama, misafir ağırlama alanları kadınlara özel olma zorunluğunu kırdı. Mutfağa giren erkek sayısının artması ile mutfak kadınlar için bulunan odalar olmaktan çıkıp evin tüm bireyleri için kullanılabilen bir alan haline geldi. En eski zamanlardan beri mutfak dekorasyonunun çok önemli bir parçası olan mutfak dolapları da bu tüm mimari özelliklerle birlikte değişiklik gösterdi. En kullanışlı mutfak dolabı renkleri de eski renk tonlarının kalıplarını kırıp kendine yenilerini buldu. Misafir odasına açılan kapısı olan, servisi kolaylaştırması için mümkün olduğunca salona yakınlaştırılmaya çalışılan mutfaklar zamanla salonlarla birleşti. Tabi bu birleşme mutfak ve salon arasındaki mesafenin azaltılması amacı ile olmadı. Yetersiz konut alanları, minicik evler mutfaklara bile yer bırakmayınca mutfaklarımızı salonlarımıza taşımak zorunda kaldık.

Modern mutfak dekorasyonunda renkler ve mobilyalar

Modern mutfak dekorasyonunda mobilyaların genel dekorasyon teması ile asıl uyumunu sağlayan renklerdir. Renkler temel alınarak hazırlanan dekorasyonlarda kombinasyonu ve uyumu yakalamak çok daha kolay olur. Peki mutfaktaki temel renk uyumu nasıl olur diyorsanız size bir kaç fikir sunabiliriz. Mesela, zemini en eski zemin döşemelerinden yapılmış eski bir mutfak düşünün. Bunun fayans duvarlarını aynı şekilde kullanmak istemeyebilirsiniz ancak zemine uygun ahşap dolapları modernize edip kullanmamaya devam edebilirsiniz. Bu eski tahta dolapların güzelce açılıp kapanabildiğine bakın. Sorun yoksa eğer dolapları önce zımparalayın sonra canlı bir renkle, yağlı boya ile parıl parıl boyayın. En klasik mutfak ortamını canlı renkler ile hareketlendirmiş, kendinize ait bir tarz yaratmış olacaksınız.

Iki renkli mutfak dolabı modelleri ve dekorasyonu

En kullanışlı mutfak dolabı renklerinin başında aslında iki renkli olanları gelir. Çünkü bu dolaplar hem sizi iki sevdiğiniz renk arasında seçim yapmaktan kurtarır hem de daha zor kirlenen, değişik kulllanımı olan bir dekorasyon yapmanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Uzun Mutfak Dekorasyonu Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Beyaz Amerikan Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Beyaz Amerikan Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Mutfak, hem dekorasyonu ile hem de içerisindeki mobilyaları ile evin en kullanışlı olması gereken alanıdır....

Mutfak Asma Tavan Modelleri

Mutfak Asma Tavan Modelleri

Mutfaklarınıza değişik bir hava katmak ister misiniz? Renkli, havalı, modern aynı zamanda da yaratıcı bir...

Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Örnekleri

Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Örnekleri

Şeytan ayrıntıda gizlidir diye bir söz vardır, önemsemediğimiz detayların her konuda hayatmızda ne kadar önemli...

Mor Mutfak Dolapları Modelleri

Mor Mutfak Dolapları Modelleri

Kıyafet seçimi yaparken önce modeline mi yoksa rengine bakarız? Bize rengi çekici geldiyse mi onu...

Mutfak Dolabı Renk Seçimi

Mutfak Dolabı Renk Seçimi

Evlerin en ilgi çekici kısımlarından biri mutfaklardır. Mutfaklar, günün her saatinde herkes tarafından kullanılan, evin...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2015 Çocuk Odası Modelleri

Çocuklar en değerli varlıklarımız gelecek nesile olan umutlarımızdır. Onların gelecekteki hayatı daha çocukken şekillenir ve ailelere çocukluk döneminde birçok iş...

Kapat