EVDEMOB

Dekorasyonda Renk Sanatı

Bir evin döşenmesi bir plâna dayanır. Bu plânın dayandığı temellerden ilki renk ve süsleme, diğeri de evin durumudur. Dekorasyonda renk önemli yer tutar. Dekorasyon aslında renk sanatı olarak bilinir. İyi seçilmiş, birbirine uygun renkler odaya, döşemelere bir canlılık, yeni bir hava getirir; göze hoş görünür.

Renklerin kullanılmasında göze hoş görünecek uyum sağlanmaya, karıştırılacak renklerin birbirleriyle uygun bir görünüş yaratmasına, renkleri canlılığa kavuşturmaya ve eşyalar arasında bir renk bağlantısı kurmaya dikkat edilmelidir. Elbise, ayakkabı, şapka, eldiven ve diğer giyim eşyalarında uyum sağlamak için kullanılan prensipleri evin renklendirilmesi hususunda da uygulamak gerekir. Bununla birlikte değişik renk tonları ile zenginleştirmek İçin sanatkâr bir fırçadan çıkmış bir tablodaki renkleri de temel almak mümkündür.

Dekorasyonda renkler bütün tonları ile birlikte “renk yuvarlağı” denilen bir daire içerisinde toplanmıştır. Bir yeri döşerken renk topluluklarının nasıl kullanılacağını, renklerin nasıl karıştırılacağını bu yuvarlağa bakarak tespit etmek mümkündür. Renk yuvarlağında üç bölüm vardır :

 

color-wheel-combination-palette

 

1) En koyusundan en açığına kadar bütün karışımları gösterilen kırmızı (ana renk)

2) Açık sarıdan yeşil maviye kadar bütün tonları belirten sarı ( ana renk)

3) Açık ve koyu maviden şarap rengine kadar değişik karışımları gösterilen mavi ( ana renk)

 

 

Dekorasyonda üç renk kullanılır. Süslemede çok kullanılan tek renkler, ana renklerdir. İki ana renk veya değişik tonlar yan yana gelince zıt renkler ortaya çıkar. Renkler göz önünde bıraktıkları etki tarafından ikiye ayrılılar. Sıcak renkler ateşi güneşi hatırlatan kırmızı sarı turuncu renkleridir. Bu renklerin değişik tonda karışımları da ( şarap kırmızısı, pembe, vişne çürüğü, altın sarısı gibi ) sıcak renklerden sayılırlar. Sıcak renkler yumuşak dinlendirici hava yaratır odaya güneş ışınlarının sıcaklığını getirir. Bir yeri olgundan daha küçük gösterir. Soğuk renkler buzu, suyu hatırlatan keskin görünüşlü renklerdir. Mavi, yeşil ,gri gibi. Lacivert, deniz mavisi, su yeşili soğuk renklerin karışımından meydana gelen renklerdir. Soğuk renkler adeta bir serinlik havası, genişlik duygusu getirir ve bir yeri olduğundan daha büyük gösterir.

 

dekorasyonda-renk-sanati-1

 

Renklerin seçiminde rol oynayan diğer bir özellik de bazı renklere karşı duyulan sevgidir. Örneğin sevilen renk yeşilse, esas olarak onu ön plana almak, diğer renkleri ise arka zemin olarak kullanmak gerekir. Kırmızı renk ise ateş ve ocağın rengidir. Odaya dostça ve neşeli bir atmosfer getirir. Bu nedenle bu rengin ailenin en çok oturduğu odada kullanılması uygun olur.

 

dekorasyonda-renk-sanati-2

 

Oturma odası renkleri duvar ve döşeme için mavi olabilir. Hol için mavi ile menekşe rengi tercih edilebilir. Mutfak renkleri iştah açıcı olmalıdır. Dolapların kapakları menekşe rengi, duvarlar karanfil rengi, döşeme koyu mavi ve tavan açık mavi olabilir. Yatak odasının rengi dinlendirici olmalıdır mavi tercih edilen bir renk olabilir. Banyonun içine ışığın fazla girmesi gerektirdiğinden renler solgun olmalıdır.

 

dekorasyonda-renk-sanati-3

 

Seçilen renkler odanın büyüklüğünü değiştirir. Açık renkler odayı daha geniş gösterir bu yüzden evinizin dekorasyonunu yaparken renk seçimini büyük bir titizlikle yapmak da ve gerek renk, gerekse evin süslenmesi bakımından, diğer dost ve arkadaşların evlerinden, dergi ve kitaplardan fikir almak da büyük fayda vardır.

 

dekorasyonda-renk-sanati-4

dekorasyonda-renk-sanati-5

 


Bir önceki yazımız olan Salon İçin Pastel Renk başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Dekorasyonda Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Dekorasyonda Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Kırmızı ile mavi renklerinin birleşiminden meydana gelen, açıktan koyuya bir çok tonu olan renktir mor....

Marshall Renk Kombinasyonları

Marshall Renk Kombinasyonları

Evlerimizi dekore ederken en çok dikkat ettiğimiz konu eşya seçimidir. Eşya seçerken de üzerinde özenle...

Antre Mobilyaları Hangileridir?

Antre Mobilyaları Hangileridir?

Kapıyı ilk açtığmız anda her gün bizi karşılayan, evimize ilk kez gelen misafirlerimize hoş geldiniz...

Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Duvar dekorasyonu, evin hangi odası olursa olsun en önemli dekorasyon kısmıdır. Önceki yazılarımızda duvar renklerinin...

En Güzel Niş Modelleri

En Güzel Niş Modelleri

Niş kelimesi dilimize ingilizceden girmiş hiç değiştirilmeden kullanılagelmiş bir kelimedir. Lüks ve ayrıca özel anlamında...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
İskandinav Tarzı Bebek Odaları

İskandinav tarzı bebek odaları genel olarak planlanan ve dekore edilen bebek odalarından pek de farklı değildir. Tabi siz bebeklerinizin odasını...

Kapat