EVDEMOB

Dar ve Uzun Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Insanlık tarihindeki mimari yapılara baktığımızda net bir şekilde bir plan ve sistem görürüz. En eski zamanlardan beri bazı oda yapıları en büyük olanı diğerleri ona göre daha küçük olan versiyonları olarak yapılır. Odalar içerisinde en büyük tasarlanan odalar ise salonlardır. Salonlar büyük olmasının yanında aynı zamanda dikdörtgen şeklinde tasarlanırlar. Bunun sebebi de dikdörtgen yapıların diğer şekillere göre çok daha kolay dekore edilebilmesi ve şekillendirilebilmesidir. Ancak bazen mimari hatası bazen de alanın el vermemesi sebebiyle salonlar dar ve uzun dikdörtgen şeklinde tasarlanabilirler. Bu tarz salonlar diğerlerine göre döşenmesi en zor salon modellerinden bir tanesidir. Dar ve uzun salonlar için dekorasyon örnekleri fikirleri ile beraber en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden bir tanesi. Siz de salonunu konforlu ve ergonomik bir şekilde dekore ederken aynı zamanda da şık, modern görünmesini istiyorsanız dekorasyon fikirlerine ihtiyacınız olacaktır.

Dikdörtgen dekorasyon örnekleri

Dikdörtgen odalar ne kadar uzun olursa olsunlar iki merkez halinde kullanılabilir bir yapıları vardır. Aslında bu tarz bir odayı en verimli kullanım şekli iki farklı merkez oluşturarak kullanmaktır. Odanın bir tarafını bir merkez diğer tarafını başka bir merkez olarak belirleyin. Mesela bir merkezi oturma grubu ve salon malzemeleri ile diğer merkezi büfe ve yemek odası malzemeleri ile döşeyin. Böylece hem sıkıcı olmayan hem de kullanışlı bir salon dekorasyonu elde etmiş olursunuz. Odaya iki merkez oluşturduktan sonra salonun diğer kısmını çalışma odası, tv izleme alanı, sinema alanı gibi farklı amaç ve tarzlarda da kullanabilirsiniz.

Dar ve uzun salonlar için mobilya ve aksesuar seçimi

Küçük ev dekorasyonlarını planlarken bir çok detaya dikkat ederiz. Aynı şekilde ince uzun salon dekorasyonlarında da benzer noktalara dikkat edilebilir. Oda içerisinde çok sayıda irili ufaklı eşya olması, aksesuar olması odayı olduğundan hem daha küçük hem de daha dağınık gösterir. O yüzden bu tarz ince uzun odalarda büyük mobilyaları az sayıda kullanmak en veriml dekorasyon tarzı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İstikbal Mobilya Modelleri ve Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

İkea Vestiyer Modelleri

İkea Vestiyer Modelleri

  Dekorasyonlarda eşyalar ne kadar yerli yerindeyse, ne kadar düzenliyse o kadar hoş bir görünüm...

Asma Tavan Kaplama Modelleri 

Asma Tavan Kaplama Modelleri 

Ev dekorunu tamamlayan unsurlardan bir tanesi de tavanlardır. Klasik beyaz üzerinde hiç bir tasarım olmayan...

Gömme Dolap Modelleri

Gömme Dolap Modelleri

Tüm ev dekorasyonunda olduğu gibi yatak odalarında da dekorasyon alanın fiziksel özellikleri doğrultusunda gelişiyor. Yani...

Nişan İçin Ev Süslemeleri

Nişan İçin Ev Süslemeleri

Nişan, genç çiftlerin hayatlarının en önemli dönemine giriş seramonisidir. Söz genelde aile arasında küçük bir...

Minimalist Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

Minimalist Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

Yenilikçi ve modern, aykırı ve tarz sahibi, şık ve elengans. Bu kelimeler günümüz dekorasyon anlayışını...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2014 Mutfak Modelleri

Dekorasyonun önemli modellemelerinden ve vazgeçilmezlerinden olan mutfak dekorasyonunda 2014 yılında da firmalar birbirinden şık tasarımları kullanıcıların beğenisine sunmakta. Firmalar 2014...

Kapat