EVDEMOB

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocukların akıl almaz bir hayal güçleri ve rengarenk bir dünyaları vardır. Tükenmez bir enerjileri ve sönmeyen merakları vardır. Bütün gün koşmak ve oynamak isterler. Çocuklar ilk yaşlarında anne baba ya da bakıcılarıyla oynarken biraz daha büyüyünce odalarında, tek başına ya da yaşıtlarıyla vakit geçirmeye başlarlar. Çocukların eğlenceli dünyasına dahil olmak ve odalarını dekore etmek büyüklerinkinden bir hayli farklıdır.

Çocukların odasını tasarlarken öncelikle onlarla konuşmak, zevklerini, favori renklerini ve kişiliklerini yansıtan unsurları iyi belirlemek gerekir. Duvar kağıdından halıya kadar onun dünyasını yansıtan bir oda planlamak iyi bir başlangıçtır.

İmkânlardâhilinde çocuk odası çok amaçlı kullanılabilir. Örneğin aynı oda içinde okuma, uyuma, çalışma ve oyun alanları belirlenebilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar oyun oynamaya daha çok vakit ayırdıkları için odaları hızlıca dağılır. Bunun için bir depolama alanı yaratmak iyi bir fikirdir. Oyuncaklara hem hızlıca ulaşmaları hem de kolaylıkla toplayabilmeleri için büyük sepetler ve kutular kullanmak idealidir.

Kumaşlarda çocuğun sevdiği desenler tekrar edebilir. Çocuklar sevdikleri bir figürü bütünlük oluşturacak şekilde yatak örtülerinde, halıda ve perdede görmek isterler. Çocukların güvenliği için perdelik kumaş uzun tutulmamalıdır. Bununla beraber perdeler pencereleri tam örtecek şekilde tasarlanırsa özellikle küçük çocukların ulaşmaları da engellenmiş olur.

Çocuk odaları, günün farklı saatlerinde farklı ışık seviyelerinde aydınlatılmalıdır. Çalışırken oda daha aydınlık olmalı, uyuma vakti geldiğinde ışık kısılabilmelidir. Bunun için şiddeti ayarlanabilir ışıklar uygun olacaktır.

Çocukların renkli dünyalarına uygun renkler ve desenler kullanmak önemlidir. Canlı renklerde, desenli duvar kağıtları kullanılabilir. Çocuklar duvarlara resim yapmayı çok severler. Bu yüzden kullanılan duvar kağıdının silinebilir olması temizlik açısından pratiklik kazandırır. Tavanda değişken seviyelerde sarkan bulutlar, yıldızlar ve belki de gece ışık yayan fosforlu nesneler odayı daha zevkli bir mekan haline getirirken çocukların uyumasına yardımcı olacaktır.

Her çocuğun küçük yaşlarda kendine örnek aldığı bir kahraman vardır. Ya bir çizgi film ya da masal kahramanıdır. Bu örnek figürü kendi kişilik özelliklerine göre belirler ve onun gibi olmak isterler. Bir çocuğa verilebilecek en güzel hediyelerden biri de bu figürü odasının her köşesinde görebilmesi olacaktır. Bu yüzden çocuklarla iletişim kurarak, onların hayallerini ve beğenilerini belirlemek, odalarını dekore ederken faydalı olacağı gibi anne babayla kurulan iletişimi geliştirmek için de iyi bir yol olacaktır.

 

cocuk-odasi-dekorasyonu-1

cocuk-odasi-dekorasyonu-2

cocuk-odasi-dekorasyonu-3

cocuk-odasi-dekorasyonu-4

cocuk-odasi-dekorasyonu-5

cocuk-odasi-dekorasyonu-6

cocuk-odasi-dekorasyonu-7

cocuk-odasi-dekorasyonu-8

cocuk-odasi-dekorasyonu-9

cocuk-odasi-dekorasyonu-10

 

 

Bir önceki yazımız olan 2016 İstikbal Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kategori: Genç Odaları

Benzer Konular

2016 İstikbal Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

2016 İstikbal Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

Gençliğin tadı bu odalarda.   Dinamik bir tempoya ayak uydurabilecek tasarımlar, sıra dışı alternatifler, yenilik,...

2016 Kilim Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

2016 Kilim Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

Kilim mobilya bu yıl gençleri çok sevindirecek gibi görünüyor. Artık gençlerin’de kendilerine özel alanları olması...

2016 Mondi Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

2016 Mondi Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

Mondiyi iyi tanıyorsunuz özellikle son zamanlarda renklamları televizyonlarda sürekli dönüp kampanya haberleri ile sizlerin ilgisini...

2016 Weltew Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

2016 Weltew Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

En iyisi en yenisi sloganı ile hareket eden Weltew Mobilya şık ve konforlu mobilyaları ile...

2016 Enza Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

2016 Enza Mobilya Genç Odası Takımları ve Fiyatları

2016 Enza mobilya genç odası tasarımlarında çizgileri aştı. Yeni senede de genç nesli unutmayarak her alanda olduğu...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
Dekoratif Duvar Rafları İle Dekorasyon

Gün geçtikçe artan inşaatlar ile birlikte farklı yapıda evler inşa edilmekte ve evlerin boyutları da git gide küçülmektedir. Evlerdeki dekorasyona...

Kapat