EVDEMOB

Avangart Yatak Odası Takımları

Dekorasyon tarzlarını belirleyen akımlar zaman içerisinde çok değişik olaylardan etkilenmişlerdir. Bizim genel olarak sadece adını bildiğimiz, örneklerini bildiğimiz bu dekorasyon akımlarının aslında genelinde geçmişinde çok önemli hikayeler, çok önemli konular vardır. Bu akım isimlerinden bir tanesi de avangart kelimesi ve dekorasyon tarzıdır. Ülkemizde çok sevilen özellikle de tercih edilen avangart yatak odası takımları sınırları oldukça keskin bir akımın temsilcisidir. Peki, bu dekorasyon akımı nedir, nereden gelir, özelliği nelerdir? Tüm akımların özelliğine bakarken çıktıkları çağa, zamana bakmak gerekir. Çünkü her akım içinde bulunulan çağın özelliklerine göre şekillenir, büyük bir kısmı da aslında ona bir tepki niteliğinde ortaya çıkar. Sonuçta var olanı sevse insanlar yeni bir şey çıkarmaz değil mi, demek ki var olanın varlığından o derece rahatsızlar ki yenisini yapıyorlar. Bu da demek oluyor ki ortaya çıkan akım, var olanın tam tersi olan bir akımdır.

Avangart akımı kelimesinin anlımından da ilham alır. Fransız ordusunda öncü birlik anlamına gelen kelime, zamanı için öncü olan, zamanın ilham kaynaklarını reddeden, tamamen yenilikçi ve tamamen farklı olan tasarımlardan oluşuyordu. Gündelik hayatta saçlardan kullanılan şapkalara, eteklerden tüm kıyafetlere, erkeklerin takımlarına kadar her detaya etki eden bu akım kendini en çok salonlarda ve yatak odalarında gösterdi. Bizim ülkemizde de en çok salon ve yatak odası takımları içerisinde kendine yer buldu. Bizim ülkemizde hala sevilen ve kullanılan avangart yatak odası takımları, genel olarak zenginlik ve lüks belirtisi olacak şekilde baya gösterişli tasarımları ile ortaya çıkar. Kocaman aynaların süslediği yine kocaman elbise dolapları ile çok büyük ve gösterişli yatak başlıkları bir arada bulunur. Bu yatak odası takımları küçük boyutlardaki odalar için pek uygun değildir. Çünkü takımlar içerisinde genelde makyaj masası veya tuvalet aynası da vardır. Bu tüm mobilyayı güzelce yerleştirebilmeniz için alana ihtiyacınız olacaktır.

Avangart yatak odası takımları son derece titizlikle hazırlanmış takımlardır. Çünkü bu dekorasyon tarzının en önemli özelliklerinden bir tanesi de detaylara aşırı önem verilmesidir.

 

Bir önceki yazımız olan En Pratik 10 Geri Dönüşüm Fikri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Birbirinden Şık Mutfak Köşe Takımları

Birbirinden Şık Mutfak Köşe Takımları

Bazı mobilyalar hayat kurtarıcıdır, her yere her tarza uyum sağlarlar. En küçük odalarda bile en...

En Güzel Chester Koltuk Renkleri ve Modelleri

En Güzel Chester Koltuk Renkleri ve Modelleri

Kelimenin orijinal hali chesterfield olsa da bizim dilimize okunduğu şekilde geçmiş ve bu şekilde kalmıştır....

Tepe Home Koltuk Takımı Modelleri

Tepe Home Koltuk Takımı Modelleri

Mobilya tasarımları, seçim yapmak konusunda hepimizi zorlayacak kadar tasarım çeşidi ile karşımıza çıkıyor. En özen...

Modern Mutfak Dekorasyon Ürünleri

Modern Mutfak Dekorasyon Ürünleri

Mobilyalarımız ve aksesuarlarımız, yerleştirildikleri odayı daha konforlu, daha kullanışlı hale getirerek bizler için hem zaman...

Üç Boyutlu Halılar

Üç Boyutlu Halılar

Oturma odası ve salonların olduğu kadar ev içerisinde tüm odaların olmazsa olmazları, halılarımız! Evlerimizin süsü,...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2015 Tv Ünitesi Modelleri

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günümüzde her şey bir adım daha ötede gitmeye başladı. Her gün farklı tasarımlar yeni şeyler ortaya...

Kapat