EVDEMOB

2015 Mobilya Dekorasyon Fikirleri

Ülkemizde mobilya dekorasyon fikirleri genel olarak Avrupa akımlarından etkilenmektedir. Bizim kendi tarzımızı katarak geliştirdiğimiz bu akımlar, daha sonra arap ülkelerine gitmekte ve buralarda daha iddialı ve şatafatlı şekilde hayat bulmaktalar. Mobilya dekorasyon fikirleri, son dönemlerde, genel olarak kullanışlılık ve fonksiyonellikten çok, dekoratif ve estetik olmak zorunda. Eskiden en büyük mobilya firmalarının bile bir tasarım ekibi bulunmaz, sadece kullanışlı ve büyük mobilyalar üretilirdi. Ancak günümüzde geldiğimiz noktaya bakacak olursak, kullanışlılığın ikinci planda kalarak, estetik ve tasarımın zirveye yerleştiğini görmekteyiz. Mobilya sektörü öyle bir hal aldı ki, büyük firmalar milyon dolarları sadece iyi bir tasarım için harcayabilmekteler. Mobilyaların tasarım akımları ve estetik görünüşleri, firmaların en büyük reklam araçlarından bir tanesi haline dönüşmüş durumda.

Sadece görünüm alanında tasarımlar yaratılmıyor. Son dönemlerde kullanışlılık ve fonksiyonellik alanlarında da çok yaratıcı tasarımlar hayat bulmakta. Teknolojiyi üst düzeyde kullanmaya başlayan mobilya firmaları, bir kumanda yardımıyla, dolabın içerisinden çıkan TV, otomatik olarak açılan çekmeceler ve kendinden aydınlatmaya sahip mobilyaları, müşterilerine sunmaya başladı.

Bunun dışında, son yılların en önemli mobilya dekorasyon akımlarından bir tanesi de loft dekorasyon stilleri olarak dikkat çekmekte. Bu akım Avrupa ve dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde çok katlı camlı kulelerin, ev haline dönüştürülerek, oluşturulan dekorasyon akımı olarak bilinmekte.

 

loft-dekorasyon-stili-1

 

Burada özellikle duvarlar ya koyu gri, yada sadece sıva halinde bırakılıyor. Eşyalar, genellikle ham ahşap malzemelerden oluşturuluyor ve mobilyaların üzerinde asla boya yok, ahşabın tüm dokusu gözler önünde. Bu tür evler genellikle yerden camlı ve sade olarak dekore ediliyor. Bu kadar az eşyanın içerisinde dekoratif açıdan görsellik katacak birkaç objeye de mutlaka yer veriliyor. Bu klasik ayaklı bir gece lambası veya çok eskilerden kalmış bir gramafon olabilmektedir. Bu tür yaşanmışlığı olan tarihi objelerin bu dekorasyon akımı içerisinde çok büyük yeri var.

 

loft-dekorasyon-stili-2

 

2015 dekorasyon fikirleri ni detaylı şekilde incelediğimizde, artık insanların evlerini çok fazla dolduracak mobilyaları tercih etmediklerini görmekteyiz. 2015 mobilya fikirleri arasında, en çok tasarım açısından çok büyük özelliklere sahip ürünlerin, kullanıcılar tarafından ilgi gördüğü ve beğenildiği açık. Bu durum markaların neden milyon dolarları tasarımlarına ve tasarım ekiplerine harcadığını ortaya koyuyor.

Evinizi sıfırdan döşemeye kararlıysanız, kesinlikle sade ve evinizi ön plana çıkaracak mobilyaları tercih etmelisiniz, aksi taktirde, mobilyaların ön planda olduğu evler kullanışsız ve kaba görünerek, ferahlığını kaybediyor. Ayrıca 2015 mobilya renkleri incelendiğinde pastel renklerin hala etkisini gösterdiği ancak yavaş yavaş yerini canlı renklere bırakmaya başladığını görmekteyiz.

 

2015-mobilya-dekorasyon-fikirleri-1

2015-mobilya-dekorasyon-fikirleri-2

2015-mobilya-dekorasyon-fikirleri-3

Bir önceki yazımız olan Evinize Güneş Renkleri ile Sıcak Bir Hava Katabilirsiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Küçük Mutfak Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Küçük Mutfak Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev dekorasyonlarında son zamanların yükselen yıldızı mutfak dekorasyonları, hatta küçük mutfak dekorasyonlarıdır desek hiç yanlış...

Dar Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Dar Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Ev dekorasyonunu resim yapmak gibi düşünün. Nasıl ki bir ressam yağlı boya tablosunu yapmaya başlamadan...

Küçük Evler İçin Pratik Mobilyalar

Küçük Evler İçin Pratik Mobilyalar

Yenilenen ev dekorasyonlarında minimalist tasarımlar kullanıldığı kadar minimalist tarzlar da ön plana çıkmaktadır. Küçük ev...

Sade Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sade Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Moda dünyasında iki tarz şıklık vardır, biri sade ve gösterişsiz şıklık diğeri ise süslü ve...

Minimalist Ev Tasarımları

Minimalist Ev Tasarımları

Geçmişi 1960lı yıllara kadar uzanan ilk önce modern sanat ve müzikte kendini göstermeye başlayan tamamen...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2016 Bellona Mutfak Masa Sandalye Takımları ve Fiyatları

Eğer ayrıntıya önem veriyorsanız Bellona Mobilya Mutfak Masa ve Sandalye Takımı Modelleri ile sizde aradığınızı bulacaksınız. Bellona tasarımcıları, mutfak dekorasyonlarınızın...

Kapat