EVDEMOB

2015 Mobilya Dekorasyon Fikirleri

Ülkemizde mobilya dekorasyon fikirleri genel olarak Avrupa akımlarından etkilenmektedir. Bizim kendi tarzımızı katarak geliştirdiğimiz bu akımlar, daha sonra arap ülkelerine gitmekte ve buralarda daha iddialı ve şatafatlı şekilde hayat bulmaktalar. Mobilya dekorasyon fikirleri, son dönemlerde, genel olarak kullanışlılık ve fonksiyonellikten çok, dekoratif ve estetik olmak zorunda. Eskiden en büyük mobilya firmalarının bile bir tasarım ekibi bulunmaz, sadece kullanışlı ve büyük mobilyalar üretilirdi. Ancak günümüzde geldiğimiz noktaya bakacak olursak, kullanışlılığın ikinci planda kalarak, estetik ve tasarımın zirveye yerleştiğini görmekteyiz. Mobilya sektörü öyle bir hal aldı ki, büyük firmalar milyon dolarları sadece iyi bir tasarım için harcayabilmekteler. Mobilyaların tasarım akımları ve estetik görünüşleri, firmaların en büyük reklam araçlarından bir tanesi haline dönüşmüş durumda.

Sadece görünüm alanında tasarımlar yaratılmıyor. Son dönemlerde kullanışlılık ve fonksiyonellik alanlarında da çok yaratıcı tasarımlar hayat bulmakta. Teknolojiyi üst düzeyde kullanmaya başlayan mobilya firmaları, bir kumanda yardımıyla, dolabın içerisinden çıkan TV, otomatik olarak açılan çekmeceler ve kendinden aydınlatmaya sahip mobilyaları, müşterilerine sunmaya başladı.

Bunun dışında, son yılların en önemli mobilya dekorasyon akımlarından bir tanesi de loft dekorasyon stilleri olarak dikkat çekmekte. Bu akım Avrupa ve dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde çok katlı camlı kulelerin, ev haline dönüştürülerek, oluşturulan dekorasyon akımı olarak bilinmekte.

 

loft-dekorasyon-stili-1

 

Burada özellikle duvarlar ya koyu gri, yada sadece sıva halinde bırakılıyor. Eşyalar, genellikle ham ahşap malzemelerden oluşturuluyor ve mobilyaların üzerinde asla boya yok, ahşabın tüm dokusu gözler önünde. Bu tür evler genellikle yerden camlı ve sade olarak dekore ediliyor. Bu kadar az eşyanın içerisinde dekoratif açıdan görsellik katacak birkaç objeye de mutlaka yer veriliyor. Bu klasik ayaklı bir gece lambası veya çok eskilerden kalmış bir gramafon olabilmektedir. Bu tür yaşanmışlığı olan tarihi objelerin bu dekorasyon akımı içerisinde çok büyük yeri var.

 

loft-dekorasyon-stili-2

 

2015 dekorasyon fikirleri ni detaylı şekilde incelediğimizde, artık insanların evlerini çok fazla dolduracak mobilyaları tercih etmediklerini görmekteyiz. 2015 mobilya fikirleri arasında, en çok tasarım açısından çok büyük özelliklere sahip ürünlerin, kullanıcılar tarafından ilgi gördüğü ve beğenildiği açık. Bu durum markaların neden milyon dolarları tasarımlarına ve tasarım ekiplerine harcadığını ortaya koyuyor.

Evinizi sıfırdan döşemeye kararlıysanız, kesinlikle sade ve evinizi ön plana çıkaracak mobilyaları tercih etmelisiniz, aksi taktirde, mobilyaların ön planda olduğu evler kullanışsız ve kaba görünerek, ferahlığını kaybediyor. Ayrıca 2015 mobilya renkleri incelendiğinde pastel renklerin hala etkisini gösterdiği ancak yavaş yavaş yerini canlı renklere bırakmaya başladığını görmekteyiz.

 

2015-mobilya-dekorasyon-fikirleri-1

2015-mobilya-dekorasyon-fikirleri-2

2015-mobilya-dekorasyon-fikirleri-3

Bir önceki yazımız olan Evinize Güneş Renkleri ile Sıcak Bir Hava Katabilirsiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Bebek Odası Süsleme Modelleri

Bebek Odası Süsleme Modelleri

  Bebek neredeyse geliyor peki odası hazır mı? Burada sadece yatağı dolabı aynı zamanda süslemesinden...

Yemek Masası Dekorasyonu için 5 Kolay Fikir

Yemek Masası Dekorasyonu için 5 Kolay Fikir

Yemek masanız, hazırladığınız bir sürü lezzetli yiyecekle donandıktan sonra mutlaka güzel görünecektir. Ancak bunun öncesi...

Küçük Evler İçin 12 Dekorasyon Önerisi

Küçük Evler İçin 12 Dekorasyon Önerisi

Geçmişte alışık olduğumuz geniş evler, aile evleri kendini 1+1, 2+1 veya kimi zaman 1+0 evlere...

Gardrop Düzeni için 9 tüyo

Gardrop Düzeni için 9 tüyo

Gardroplar, her evde bulunması gereken mobilyaların başında gelir. Yatak odaları ve giyim odalarının vazgeçilmezi gardroplar,...

Dekorasyonda Vintage Ürünler Kullanımı

Dekorasyonda Vintage Ürünler Kullanımı

Okurlarımızdan Nesrin GERME’nin sorusu; Moder ağırlıklı eşyalarımı aksesuarlarla nasıl daha yaşanmış veya daha klasik bir görünüme...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
Kristal Taşlı Harika Avize Modelleri

Hanımlar evinizi dekoremi ediyorsunuz. İşte burada en önemli dekor ışıklandırmadır. Sizler avize almak için gittiğiniz yerde o kadar güzel ve...

Kapat