EVDEMOB

2014 Dekorasyon Renkleri

Mor tutkunlarına müjde! Renk dediğimizde dünya çapında bilirkişi olarak kabul edilen Pantone, 2014 yılının rengini ‘parlak orkide rengi‘ olarak ilan etti. Önümüzdeki yıl ev dekorasyonundan tutun da giysilere ve aksesuarlara kadar etrafımızın bu renkle sarılacağına hiç şüpheniz olmasın. Elbette 2014 yılının trend renkleri açıklanırken tek bir renkle yetinilmiyor. Parlak orkide rengini ve 2014 yılının diğer dekorasyon renklerini birlikte görelim.

Bu yıl renk tahtına parlak, içinde fuşya ve pembe barındıran bir mor tonu oturuyor. Bu renk hem pozitif enerjiyi hem de kendine güveni vurgulayan bir renk. Cesur renklerden biri olduğu söylenebileceği için, geniş yüzeylerden çok aksesuar rengi olarak evde temkinli kullanılması daha iyi olabilir.

 

2014-dekorasyon-renkleri-1

 

Parlak orkide rengi halı, yatak örtüsü, kırlent, tekli koltuk, yemek odası sandalye, mutfak tekstil ya da tek duvar rengi olarak kullanılabilir. Rengin oldukça çarpıcı olduğun, hem şık hem de yerinde duramayan, neşeli bir ruh halini çağrıştırdığı ortada.

 

2014-dekorasyon-renkleri-2

 

2014-dekorasyon-renkleri-3

 

Parlak orkide rengine bu yıl gök mavisi, denizci mavisi, turuncu, gri, kum rengi, sarı, kiremit rengi, lavanta rengi, su yeşili, çam yeşili gibi başka göz alıcı tonlar da eşlik ediyor. Canlı renkler gri ya da kum rengi gibi nötr renklerle, pastel tonlarla dengelenerek oldukça hoş kombinasyonlara imkan tanıyor. 2014 yılında dekorasyondaki trend renkleri bir arada yukarıdaki şemalarda görebilirsiniz. Şimdi bu renk tonlarının evde nasıl durduklarına yakından bir göz atalım.

 

2014-dekorasyon-renkleri-4

 

Mor tonlarını evde kullanmak nispeten daha kolay olabilir çünkü mor rengi yeşil, turuncu, sarı, hardal rengi gibi pek çok farklı renkle bir araya getirmek mümkün. Turuncu daha zorlayan bir renk gibidir ama açık renklerle ve özellikle gri ve gök mavisiyle birlikte şık duracaktır.

 

2014-dekorasyon-renkleri-5

 

Sarı rengin bu parlak tonu, her ne kadar 2014 renkleri arasında olsa da, evlerde ne kadar yayılabilir, şüpheli. Sarı renk doğru şekilde eve dağıtılmazsa çiğ ya da basit bir görünüme bürünebilir. Pantone ekibinin Cayenne diye adlandırdığı kırmızıya yakın turuncu (ben kiremit rengine yakın buldum) daha sıcak duran ve ev dekorasyonunda daha yaygın şekilde uygulanabilecek bir renk.

Canlı renkleri beyaz, bej, açık gri, kum rengi veya krem rengi gibi nötr renklerle dengelemeyi sakın unutmayın.

 

2014-dekorasyon-renkleri-6

 

Gök mavisini duvarda kullanacaksanız mobilyaları daha sade renklerde seçebilirsiniz. Soğuk bir renk olarak gördüğümüz gri ise ahşapla ısıtılabilir ve metalik renklerle parlaklık kazandırılabilir.

 

2014-dekorasyon-renkleri-7

 

Canlı renkleri eve katmak için puf, halı, tablo, abajur benzeri aksesuar seçenekleriniz olduğunu unutmayın. Sezonun yeni renklerinden seçeceğiniz bir tanesini mutfak halısı olarak ya da salondaki orta sehpada büyük bir tabak şeklinde taşıyabilirsiniz.

 

2014-dekorasyon-renkleri-8

 

Geçen senenin rengi zümrüt yeşili idi. Bu yıl da yeşilin farklı tonları, su yeşili ve çam yeşiline yakın yeşiller öne çıkıyor. Su yeşiline yakın olan rengi, turkuaz rengin biraz daha yumuşak tonu olarak düşünebiliriz. Ancak son derece ferahlık veren, zarif ve dikkat çeken bir renk.

Renklerden korkmamak lazım çünkü önce sağlamcı davranıp bütün evi kahverengiyle dolduruyor sonra da evimizin sıkıcı olmasından şikayet ediyoruz. Neyse ki önümüzdeki yıl bu kısır döngüyü kırmak için pek çok parlak renk etrafımızda olacak! Aşağıda 2014 yılının dekorasyon renkleri ile yapılan uygulamalardan örnekler görebilirsiniz.

 

2014-dekorasyon-renkleri-11 2014-dekorasyon-renkleri-12 2014-dekorasyon-renkleri-13

2014-dekorasyon-renkleri-14 2014-dekorasyon-renkleri-15 2014-dekorasyon-renkleri-16

2014-dekorasyon-renkleri-17 2014-dekorasyon-renkleri-18 2014-dekorasyon-renkleri-19

2014-dekorasyon-renkleri-20 2014-dekorasyon-renkleri-21 2014-dekorasyon-renkleri-22

2014-dekorasyon-renkleri-23 2014-dekorasyon-renkleri-24 2014-dekorasyon-renkleri-25

2014-dekorasyon-renkleri-26 2014-dekorasyon-renkleri-27 2014-dekorasyon-renkleri-28

2014-dekorasyon-renkleri-292014-dekorasyon-renkleri-30

Bir önceki yazımız olan Evde LED Aydınlatma Dekorasyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Dekorasyonda Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Dekorasyonda Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Kırmızı ile mavi renklerinin birleşiminden meydana gelen, açıktan koyuya bir çok tonu olan renktir mor....

Marshall Renk Kombinasyonları

Marshall Renk Kombinasyonları

Evlerimizi dekore ederken en çok dikkat ettiğimiz konu eşya seçimidir. Eşya seçerken de üzerinde özenle...

Antre Mobilyaları Hangileridir?

Antre Mobilyaları Hangileridir?

Kapıyı ilk açtığmız anda her gün bizi karşılayan, evimize ilk kez gelen misafirlerimize hoş geldiniz...

Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Duvar dekorasyonu, evin hangi odası olursa olsun en önemli dekorasyon kısmıdır. Önceki yazılarımızda duvar renklerinin...

En Güzel Niş Modelleri

En Güzel Niş Modelleri

Niş kelimesi dilimize ingilizceden girmiş hiç değiştirilmeden kullanılagelmiş bir kelimedir. Lüks ve ayrıca özel anlamında...

Yorum Yazın
Yukarı
Devamını oku:
2016 Bellona Mobilya Köşe Takımları ve Fiyatları

Bellona modern ve modüler mobilya tasarımında öncü firmalardan biri, ayrıca tasarlamış olduğu modüler mobilyalar, fabrikasyon seri üretim olduğu için, çok...

Kapat